W poszukiwaniu siebie – mapa myśli

Stoi tam, od kilkunastu minut, dziwnie przyglądając się lustrzanemu odbiciu, jakby osoba, którą widzi była kimś zupełnie obcym. A może jest? co ona o sobie wie? czy wie ile osiągnęła? czy zna swoją wartość? czy pamięta jeszcze co sprawiało jej przyjemność, co dawało szczęście ? a może zgubiła klucz do szufladki o nazwie marzenia? czy ona w ogóle wie gdzie chciałaby dojść?

A Ty jak dobrze znasz siebie? 
Na pierwszy rzut oka, wiele rzeczy, takie jak wady, zalety, bądź to co lubimy robić, wydaje się oczywiste, ale gdy zaczniemy analizować krok po kroku nasze życie, okazuje się, że marzenia, plany, talenty zostały rozmyte przez czas i obowiązki.
Jeszcze w trakcie studiów poznałam doskonała metodą wspomagającą naszą, lubiącą zawodzić pamięć – mindmap, czyli mapa myśli. Jest to sposób wykorzystywany bardzo często w kreatywnej pracy i przy projektach zespołowych.
Mi posłuż do poznania bliżej siebie 🙂 ale może okazać się przydatny, gdy poszukujesz swojego celu. pasji, idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, bądź szukasz drogi dalszego rozwoju, lub też gdy chcesz coś zmienić w życiu.
To będzie burza mózgów, a właściwie jednego – Twojego 😉 Skup się na sobie i postępuj według poniższych reguł 😉 :
 1. Chwal się! Często wstydzimy się przyznać przed innymi tego co potrafimy bądź co osiągnęliśmy, tutaj spowiadamy się tylko przed sobą, także skromność do kieszeni.
 2. Sięgaj pamięcią. Zastanów się , przeanalizuj całe swoje życie. Nie musisz zamknąć tego „projektu” w jednym dniu.
 3. Papier i ołówek w dłoń – korzystaj z tradycyjnej metody notowania, daje większą swobodę.
 4. Kto pyta nie błądzi.  Często widzimy siebie w dużo gorszym świetle niż jest to w rzeczywistości, zapominamy o rzeczach, które udało nam się osiągnąć bądź zaniżamy ich wartość – na pomoc przychodzą najbliżsi. Zapytaj rodzinę, przyjaciół o to jak Cię widzą.
 5. Spraw by Twoja mapa była czytelna – stosuj kolory, rysuj obrazki (nawet te najbardziej trywialne – mają za zadanie utknąć w Twojej pamięci), stwórz strukturę drzewka z rozgałęzieniem, twórz połączenia między gałęziami.
 6. W środku umieść słowo JA, a dokoła  wypisz wszystko co wpływa na Ciebie, Twoje decyzje i życie. Poniżej parę przykładów, co możesz wpisać do swojej mapy, ale dostosuj to do siebie i twoich potrzeb.
 • cele/marzenia – wypisz wszystkie cele, które przychodzą Ci do głowy, napisz ich datę zakończenia i co potrzebujesz by je osiągnąć,
 • talenty – przypomnij sobie wszystko w czym byłeś dobry, nawet te rzeczy z dzieciństwa, może okazać się, że pewnego dnia uda Ci się to wykorzystać,
 • zalety – to trudna część, ale zastanów się dobrze, na pewno jest ich sporo, obróć je w narzędzia do wytyczania drogi rozwoju,
 • wady – bądź szczery, zastanów się co możesz zrobić aby je zminimalizować,
 • co sprawia Ci przyjemność – wszystkie elementy, które uda CI się wypisać, koniecznie uwzględnij przy wytyczaniu celów,
 • co Cię unieszczęśliwia – nie musi robić czegoś tylko dlatego, że to robią to inni. Znajdź swoją drogę, nawet jeżeli będzie „inna”,
 • pasje – jeżeli nie potrafisz nic tu umieścić, wróć, do punktu o talentach, bądź tym co sprawia Ci przyjemność, być może tam jest wskazówka 😉
 • osiągnięcia – te małe i duże,
 • priorytety – zastanów się, co jest dla Ciebie w życiu ważne,
 • rozwój – gdzie widzisz siebie za 10 lat, gdzie chciałbyś być i co robić.
Każdy z punktów możesz rozpisać na kolejne podpunkty np. rozwój, na karierę i finanse, to połączyć z wyznaczonymi celami; zdrowie, na ciało i umysł, a to może doprowadzić Cię do wprowadzenia zdrowego stylu odżywiania i dbania o kondycję fizyczną i tak dalej.
Stworzeni mapy pomoże przeanalizować Ci wiele aspektów Twojego życia. Być może odnajdziesz to czego szukasz od razu bądź będziesz musiał jeszcze trochę poczekać. Ale bądź cierpliwy, tak skonstruowaną mapę włóż w miejsce do którego zawsze będziesz mógł zajrzeć.
ChO.
PS. Pamiętaj, że robisz to dla siebie.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s